O Plemeni Velký Knírač - II.skupina FCI

 

Původ a historie plemene

Knírači patří mezi velmi stará psí plemena. Byli vyšlechtěni na dobytčích farmách v Německu v 15. století. Patří do rodiny pinčů a jeho hrubosrstý typ byl v roce 1917 přejmenován na knírače.Vyskytovali se však nejvíce právě ve střední velikosti. Tato velká varianta vznikla nejspíše křížením s velkým drsnosrstým pinčem a není vyloučeno, že byl křížen i s ruskými černými teriéry. Na své první výstavě v Mnichově roku 1909 dostal jméno ruský medvědí knírač. Velký knírač je původně pastevecké plemeno, ale měl vysoké nároky na potravu, což v době válek snížilo jeho přitažlivost. Roku 1925 byl začleněn do skupiny pracovních psů. Dnes je používán především jako pes rodinný, hlídací a pracovní.

  

Charakter

Typickým rysem Velkého knírače je dobromyslnost, vyrovnaná povaha a přirozená inteligence, je také veselý a temperamentní. Svou rodinu miluje a těžko snáší delší odloučení. S dětmi vychází skvěle. K cizím lidem je však ostražitý a nedůvěřivý, což z něj činí výtečného hlídače. Při správném přístupu se celkem dobře cvičí , a proto byl využíván jako služební pes. Velký knírač miluje pohyb , čímž je vhodným psem pro sportovně založené majitele. Je velmi odolný vůči nepříznivým podmínkám. Není agresivní vůči jiným psům nebo domácím zvířatům. Je to vitální pes a netrpí příliš chorobami.

  

Popis plemene Velký knírač

Velký knírač je silný pes vzbuzující respekt. Výška v kohoutku se pohybuje v rozmezí 60 - 70 cm, váha 30 - 42 kg. Průměrná délka života je 11 - 13 let. Hlava je silná, protažená s výrazným stopem. Oči jsou velké, tmavé, oválné a směřují dopředu, nad nimi je velmi husté obočí. Nos je uhlově černý. Čelisti jsou silné, skus je nůžkový. Vous je dlouhý a hrubý. Vysoko nasazené uši jsou ve tvaru písmene V a sklopené jsou dopředu. Krk je silný a svalnatý, plynule přecházející do kohoutku. Dále navazuje rovný a pevný hřbet, krátká, silná bedra a lehce zaoblená záď. Ocas je ponechán přirozeně dlouhý, nahoru nesený. Ještě nedávno bylo možné ocas kupírovat. Končetiny jsou silné a dobře osvalené, nesmějí mít úzký postoj. Srst velkého knírače je hrubá, hustá, drátovitá, s hustou podsadou a přiléhajícími pesíky. Zbarvení je buď černé nebo pepř a sůl.

 

Klasifikace FCI

Velký knírač patří do skupiny 2. - Pinčové a knírači - molosové, švýcarští salašničtí psi a jiná plemena, sekce 1 - Pinčové a knírači. Je zařazen mezi pracovní plemena, která musí skládat pracovní zkoušku.

  

Péče o Velkého knírače

I tohoto knírače je nutno přibližně dvakrát do roka trimovat, jestli se psem nechcete na výstavu, může se stříhat strojkem. Pokud je to nutné, odstraňujte přebytečné chlupy mezi polštářky na tlapkách a ze zvukovodu. Po každém krmení by mu měl být umyt a učesán vous. Na ubytování je Velký knírač nenáročný, je možné ho chovat celoročně venku. Pokud srst knírače pravidelně upravujeme, tak nelíná, což je výhoda pro majitele, kteří by si jej chtěli pořídit do bytu. Potřebují velké množství pohybu, proto se spíše hodí pro sportovně založené majitele. Je vhodné docházet s nimi na pravidelný výcvik nebo je jinak pracovně vytížit. Velký knírač je velmi učenlivý a je možné trénovat s ním jakýkoli kynologický sport (všestranný výcvik, sportovní výcvik, agility, frisbee, dog-dancing, coursing, záchranářský výcvik atd.).

Tipy a triky